Zapalenie płuc u dzieci

Badanie na kiłę (syfilis)

Choroby układu oddechowego są jednymi z najpowszechniej występujących na świecie. Wynika to między innymi z bardzo szerokiego wachlarza wywołujących je czynników. Podstawowymi patogenami są tutaj bakterie i wirusy, a także grzyby i pasożyty. Istnieje jednak wiele innych czynników, które, pośrednio lub bezpośrednio, wpływają na ryzyko zapadnięcia na wybrane choroby układu oddechowego.

Należą do nich:

  1. a) zanieczyszczenia powietrza – pyłowe, gazowe lub mikrobiologiczne;
  2. b) dym tytoniowy;
  3. c) alergie.

Do najczęściej spotykanych w Polsce chorób układu oddechowego należą grypa, astma, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, gruźlica, a także rak płuca. Choroby te charakteryzują się różną siłą wpływu, jaki wywierają na organizm, jednak żadnej z nich nie można lekceważyć. Niekiedy zwykły katar może przerodzić się w grypę, ta z kolei, niedoleczona, często wywołuje powikłania, między innymi w postaci zapalenia płuc.

Badanie na kiłę (syfilis)

Przyczyny zapalenia płuc u dzieci

Zapalenie płuc jest chorobą przenoszoną drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo się nim zarazić, zwłaszcza w przypadku dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli. Ponadto, zapalenie płuc u dziecka może być wynikiem powikłań powstałych podczas przechodzenia ospy wietrznej, odry lub grypy, w związku z czym bardzo ważne jest przestrzeganie ogólnych zasad profilaktycznych oraz konsekwentna walka z każdą chorobą i przeziębieniem.

Więcej: http://zapaleniepluc.net.pl/choroba/zapalenie-pluc-u-dzieci/

Najmłodsi są szczególnie narażeni na zachorowanie nie tylko ze względu na stały, bliski kontakt z innymi dziećmi, ale przede wszystkim dlatego, że ich układy immunologiczne nie potrafią jeszcze w pełni radzić sobie z silnymi patogenami. Dlatego też, o ile zapalenie płuc u osób dorosłych wymaga zwykle stosowania antybiotyków i zachowywania pewnych środków ostrożności, o tyle zapalenie płuc u dzieci często wiąże się z koniecznością dodatkowej hospitalizacji.

Przebieg zapalenia płuc

Najogólniej mówiąc, zapalenie płuc jest chorobą, podczas której w pęcherzykach płucnych gromadzi się specyficzny płyn znacząco ograniczający powierzchnię oddechową. Stąd też wśród pospolitych objawów wyróżnić można trudności w oddychaniu, kaszel, duszności czy dezorientację wywołaną niedotlenieniem tkanek, w tym mózgu. W zależności jednak od konkretnego patogenu, który wywołał infekcję, objawy zapalenia płuc mogą różnić się od siebie. Niektóre rodzaje bakterii powodują biegunkę i wymioty, zakażeniom wirusowym często towarzyszy natomiast świszczący oddech.

Leczenie zapalenia płuc

Skuteczne leczenie zapalenia płuc wymaga diagnozy lekarskiej i stosowania odpowiednich leków i antybiotyków. Schorzenia tego nie należy leczyć jedynie domowymi sposobami, gdyż mogą okazać się one niewystarczające w danym stadium choroby, co nie oznacza jednak, że wskazane jest poprzestanie jedynie na przyjmowaniu leków. Szybszy powrót do zdrowia umożliwia między innymi dieta bogata w witaminy i inne substancje wzmacniające odporność organizmu, a także pewna aktywność na świeżym powietrzu – o ile nie została ona uznana przed lekarza za niewskazaną ze względu na takie objawy, jak dreszcze lub gorączka.

W przypadku odpowiedniego postępowania możliwe jest wyleczenie zapalenia płuc w przeciągu tygodnia, jednak bywa, że pełna kuracja i rekonwalescencja trwa nawet cały miesiąc.