Waginoza

Badanie na kiłę (syfilis)

Waginoza, inaczej bakteryjne zapalenie pochwy lub niespecyficzne zapalenie pochwy, to dolegliwość, która dotyka wiele kobiet. Są na nią bardzo podatne panie młode (przed 30. rokiem życia) i aktywne seksualnie. Niewiele osób wie, że waginoza to obecnie jeden z najczęściej występujących rodzajów zakażeń pochwy i nie można jej lekceważyć.

Czym jest bakteryjne zapalenie pochwy?

Badanie na kiłę (syfilis)

Jak podają najnowsze wyniki badań, lekarze stwierdzają waginozę nawet u 10-14% pacjentek w wieku rozrodczym. Odsetek w przypadku kobiet w ciąży często jest większy i może wynosić nawet 30%. Oznacza to, że bakteryjne zapalenie pochwy staje się dolegliwością coraz bardziej powszechną – choć wiele kobiet może nawet nie wiedzieć, że na nią cierpi.

Waginoza może rozwinąć się nawet podczas miesiączki, dlatego tak istotna jest odpowiednia higiena okolic intymnych. Dolegliwość dotyka głównie kobiety aktywnie seksualne, ponieważ to podczas stosunku istnieje największe ryzyko przeniesienia bakterii na wrażliwe i bardzo delikatne okolice pochwy (dotyczy do w szczególności stosunku bez zabezpieczenia).

Waginoza – przyczyny bakteryjnego zapalenia pochwy

Za podłoże tej choroby uznaje się zanik prawidłowej flory bakteryjnej dróg rodnych – a zwłaszcza pałeczek kwasu mlekowego. Na ekosystem pochwy składa się jej środowisko (a więc przede wszystkim odczyn pH) oraz obecne bakterie. Kiedy zmniejsza się ilość pałeczek kwasu mlekowego i podnosi się odczyn pH pochwy, inne bakterie mogą się z łatwością namnażać, co sprzyja rozwojowi infekcji.

Rozwojowi bakteryjnego zapalenia pochwy sprzyja w szczególności nieprawidłowa higiena osobista okolic intymnych, a także stosowanie wkładek domacicznych, zażywanie antybiotyków, preparatów immunosupresyjnych, a nawet częsta zmiana seksualnych partnerów.

Objawy waginozy

Podstawowym objawem bakteryjnego zapalenia pochwy są upławy – choć należy pamiętać, że w początkowym stadium choroba może nie dawać żadnych symptomów. Waginoza to choroba, którą charakteryzuje zwiększona liczba bakterii beztlenowych w okolicach intymnych – są to m.in. te z rodzaju Gardnerella vaginalis, Mobiluncus czy Peptostreptococcus. Dlatego też pojawiają się takie objawy jak szaro-białawe upławy i nieprzyjemny zapach z pochwy. Niektóre panie mogą odczuwać również świąd pochwy i sromu czy pieczenie lub szczypanie podczas oddawania moczu – te symptomy pojawiają się jednak dość rzadko.

Kiedy objawy się pojawiają, waginoza najczęściej osiąga bardziej zaawansowane stadium. Wymienionych symptomów nie można lekceważyć i liczyć, że same ustąpią. Nieleczenie bakteryjnego zapalenia pochwy może mieć bardzo przykre konsekwencje, dlatego wszelkie niepokojące zmiany należałoby skonsultować z lekarzem.

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy

Leczenie waginozy wiąże się z koniecznością przyjmowania odpowiednich leków – nie można więc leczyć choroby samodzielnie. Ginekolog podczas wizyty obejrzy narząd rodny, może zlecić wykonanie posiewu wydzieliny z określeniem antybiogramu (to pomoże ustalić rodzaj zapalenia). Pomocne będzie również określenie pH pochwy lub też badanie stężeń amin aromatycznych.

Jeśli lekarz stwierdzi u pacjentki bakteryjne zapalenie pochwy, będzie musiała przez określony czas stosować antybiotyki lub sulfonamidy, a także preparaty do smarowania okolic intymnych.

Bakteryjne zapalenie pochwy – choroba, której nie wolno lekceważyć.

Nieleczone zakażenie u kobiet może prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej- zapalenia błony śluzowej macicy, przydatków (jajników, jajowodów i przymacicza) oraz zapalenia otrzewnej. Te groźne powikłania doprowadzają do rozwoju bezpłodności mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska. Dodaje też: Ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej również jest zwiększone. Ponadto u kobiet ciężarnych zwiększa się szansa poronienia, porodu przedwczesnego, wewnątrzmacicznego zakażenia płodu, niskiej masy urodzeniowej noworodka, zakażeń okołoporodowych matek i noworodków.

Choć objawy bakteryjnego zapalenia pochwy mogą być krępujące, to z wizytą u lekarza nie powinno się zwlekać. Inaczej przysporzy to wielu innych problemów zdrowotnych lub wydłuży czas leczenia

Badanie PCR – cenne przy podejrzeniu waginozy

Kobiety, które podejrzewają u siebie bakteryjne zapalenie pochwy, powinny rozważyć wykonanie testu PCR, czyli nowoczesnego badania opartego na wykrywaniu materiału genetycznego bakterii Gardnerella vaginalis za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy. Jego główne zalety to:

  • pewność wyniku – nie ma tu wyników niejednoznacznych,
  • bezpieczeństwo,
  • wysoka czułość,
  • łatwa procedura pobierania materiału do badania,
  • możliwość jednoczesnej identyfikacji kilku patogenów w czasie jednego badania.

 O badaniu PCR powinny pomyśleć przede wszystkim kobiety aktywne seksualnie, często zmieniające swoich partnerów.