Trądzik różowaty co jeść?

kwiaty
Badanie na kiłę (syfilis)

Trądzik różowaty co jeść? Jeśli zadajemy sobie to pytanie, to wiedzmy, że czynniki zewnętrzne takie jak produkty żywnościowe też przyczyniają się do tego schorzenia. Dieta przy trądziku różowatym jest bardzo istotna, bowiem nieodpowiednie odżywianie się zaostrza objawy. Wpływa na szybki powrót do zdrowia, hamuje jej rozwój i stan zapalny oraz pomaga łagodzić przykre dolegliwości. Jest również pomocna w leczeniu farmakologicznym – doustnym i miejscowym, gdzie stosujemy wszelkiego rodzaju kremy i maści z antybiotykiem. Dieta powinna być opracowana przez specjalistę, w tym dermatologa lub dietetyka, który ustali nam jadłospis, zasady, które powinniśmy przestrzegać – co jeść przy trądziku różowatym, a czego unikać? Będzie ona dostosowana do indywidulanych potrzeb i pomocna w obserwowaniu, które produkty łagodzą objawy, a które je pogłębiają. Układ pokarmowy jest bardzo uwrażliwiony na składniki jakie dostarczamy wraz z pożywieniem, dlatego gdy zostanie podrażniony reaguje zmianami skórnymi, wszelkimi alergiami, wysypkami.

Witaminy podstawą diety przeciwtrądzikowej

acnerose morning creamDieta przy trądziku różowatym powinna obfitować w witaminy i produkty  o niskim indeksie glikemicznym. Do nich zaliczamy pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze – szczególnie polecana jest kasza jaglana za swoje właściwości alkaiczne oraz rośliny strączkowe. Dadzą uczucie sytości na wiele godzin. Powinniśmy spożywać produkty zawierające dużo witaminy A, PP, C i E oraz cynk, miedź i selen, które łagodzą objawy trądziku. Witaminy te znajdziemy w owocach i warzywach np. brokułach, dyni, marchewce, morelach, czerwonej papryce, pomidorach, czarnej porzeczce, owocach cytrusowych, cebuli, roślinach strączkowych – mają właściwości antyoksydacyjne. Przy tej dolegliwości jaką jest trądzik różowaty powinniśmy jeść pokarmy bogate również w kwasy omega-3, omega-6 i omega-9 tzw. zdrowe tłuszcze, dostarczające nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je w oliwie z oliwek, oleju lnianym oraz nasionach słonecznika i sezamu. Sprzyjają nawilżeniu skóry oraz właściwym jej natłuszczeniu, stanowiąc barierę ochronną.

Czego nie należy spożywać?

Do produktów zakazanych, znajdujących się na czarnej liście zaliczamy żywność wysoko przetworzoną, produkty pochodzenia zwierzęcego zawierające spore ilości tłuszczów np. słodycze, chipsy, sosy, słone przekąski, słodzone napoje i soki, smalec, tłuste wędliny. Odradza się spożywania ostrych przypraw np. pieprz, ostra papryka, chili, kwaśnych produktów oraz produktów mlecznych. Pokarmy te nasilają zmiany i powodują zaostrzenie się rumienia pod wpływem nadmiernego rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Trądzik różowaty co jeść? To jedna kwestia odnośnie diety. Nie powinniśmy zapominać także o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Co najmniej dwa litry niegazowanej wody  w ciągu dnia. Możemy również spożywać płyny w postaci herbatek ziołowych, świeżo wyciśniętych soków wzbogaconych o witaminę C. Natomiast należy unikać mocnej kawy i herbaty, definitywnie zrezygnować ze spożycia alkoholu, który przyczynia się do nadmiernego rozszerzania naczyń krwionośnych, objawiającego się zaostrzeniem rumienia.

Badanie na kiłę (syfilis)

Zioła i suplementy skuteczne w leczeniu

W leczeniu trądziku różowatego możemy oprócz specjalnej diety wspomóc się ziołami. Zarówno w postaci naparów do picia lub zewnętrznie do przemywania skóry dotkniętej trądzikiem różowatym. Szczególnie polecane są napary z fiołka trójbarwnego, nagietka, rumianku i skrzypu polnego. Picie herbaty z bratka pozwoli na usunięcie toksyn z organizmu, bowiem ma działanie moczopędne jak również i chroni komórki przed stresem antyoksydacyjnym. Dobroczynnie wpłynie na łagodzenie stanów zapalnych. Okłady z nagietka łagodzą zaczerwienie skóry, delikatnie złuszczają naskórek, a także zmniejszają dyskomfort i przyśpieszają gojenie się ran. Skrzyp polny reguluje przemianę materii oraz ma zbawienny wpływ na trudno gojące się rany i owrzodzenia. Rumianek natomiast posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące. Świetnie odświeża cerę.