Domowe sposoby na odciski

Badanie na kiłę (syfilis)

Odciski to dość przykra dolegliwość, która może dotknąć każdego. Choć w aptekach można znaleźć wiele środków, mających na celu usunięcie zgrubiałej skóry, to równie skuteczne okazują się domowe sposoby na odciski. Należy jednak pamiętać, że te sposoby wymagają regularnego stosowania, ponieważ ich możliwości złuszczające są nieco mniejsze.

Jak pozbyć się odcisków za pomocą tego, co zazwyczaj ma się w domu? Najłatwiej jest oczywiście sięgnąć za najprostsze środki. Skuteczna w leczeniu odcisków może okazać się na przykład mokra torebka herbaty. Wystarczy położyć ją na odcisku na około dwadzieścia minut dziennie, by uzyskać efekt. Działanie tego okładu polega na delikatnym działaniu samej herbaty, ale również wody – namoczoną skórę o wiele łatwiej jest złuszczyć. Jeśli więc nie mamy herbaty można użyć samej wody – wystarczy przyłożyć namoczony bandaż, gazę lub kawałek waty i owinąć całość folią.

Okłady na odciski można również wykonać z kwasu chlebowego. Nie każdy ma go jednak w domu. Środkiem zastępczym może być jednak roztwór uzyskany z moczenia suchego chleba w occie. Należy to robić przynajmniej przez pół godziny. Po tym czasie można użyć samej wody uzyskanej po tym działaniu, lub położyć na odcisk także kawałek rozmoczonego w occie chleba. Warto pamiętać, że nie tylko kwas chlebowy, ale również sam ocet ma działanie złuszczające. Na odcisk z powodzeniem można położyć również kawałek skórki cytrynowej lub fragment miąższu świeżego ananasa. Kwasy owocowe to również bardzo dobry środek na złuszczenie skóry.

Badanie na kiłę (syfilis)

Domowy sposób na odcisk to także moczenie stóp w specjalnym odwarze. Taką metodą stosuje się przede wszystkim w przypadku, gdy ból przy chodzeniu jest wyjątkowo dokuczliwy. Wystarczy zmielić płatki owsiane i przygotować z nich dosyć rzadką owsiankę. Kiedy wystygnie można spokojnie moczyć w niej stopy. Warto zastosować podobną metodę profilaktycznie – z płatków owsianych można wykonać doskonały peeling. Wystarczy do ugotowanych (tym razem na gęsto) płatków dodać gruboziarnistą sól. Taki peelingiem można stosować do stóp po kąpieli, co powinno zapobiegać występowaniu modzeli – czyli odcisków pojawiających się na spodzie stopy.

Domowe sposoby są zwykle równie skuteczne jak środki, które można kupić w aptece. Nie oznacza to jednak, że odciski na pewno nie powrócą. Jeśli nie zwraca się uwagi na to, czy dane obuwie jest wygodne, można mieć problemy z odciskami przez cały czas. Środki złuszczające skórę to jedynie działanie objawowe, do przyczyny powstawania odcisków trzeba często dojść samodzielnie. Po wykluczeniu takich przypadków jak ciasne obuwie oraz niedostateczne dbanie o stopy, warto udać się do ortopedy. Bywa, że odciski powstają na skutek niewłaściwego ustawienia kości stóp. Często pojawiające się odciski powinny zmusić daną osobę do wizyty u lekarza, ponieważ taki stan może być objawem zupełnie innej choroby. Odcisków nie należy zaniedbywać – zwłaszcza w przypadku modzeli, które nie są bolesne można zapomnieć o tym, iż mogą one pęknąć, co wydłuża proces terapii i powoduje dyskomfort.