Kaszel to przypadłość, która – choć zwykle nieszczególnie groźna – bywa wyjątkowo męcząca i potrafi uprzykrzyć życie. Suchy kaszel podrażnia gardło i nie pozwala zasnąć, mokry powoduje, że niemal wypluwamy płuca w kolejnych atakach. Jak go powstrzymać?
Przyczyny kaszlu bywają różne, od zupełnie błahych, po wyjątkowo poważne. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, by ustalił przyczynę naszych dolegliwości. Ale jak sobie radzić w oczekiwaniu na wizytę lub kiedy kaszel jest związany ze zwykłym przeziębieniem? Jest wiele sposobów, którymi możemy się wspomagać i przynajmniej złagodzić nieco dokuczliwość napadów.
Sposoby na kaszel
Jeśli gardło mamy suche i podrażnione, ulgę może przynieść nawilżenie śluzówki. Skorzystajmy z nawilżacza powietrza, o ile mamy taki w domu, lub połóżmy na kaloryferach mokre ręczniki. Łagodzące działanie mają też inhalacje. Możemy użyć w tym celu inhalatora, wlewając do niego zwykłą sól fizjologiczną. Natomiast jeśli nie dysponujemy tym urządzeniem, kwestię rozwiąże zwykła miska, wypełniona gorącą wodą, do której dodać możemy nieco ziół (polecany jest rumianek) lub kilka kropel olejku eterycznego, zwłaszcza eukaliptusowego, lawendowego lub z drzewa herbacianego. Wystarczy nachylić się nad parą, ale niezbyt blisko, by się nie poparzyć, przykryć ręcznikiem i wdychać. Takie postępowanie przyniesie bezpośrednią ulgę w suchym kaszlu, ale i przy mokrym może być pomocne, powoduje bowiem rozrzedzenie i łatwiejsze usuwanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych.
Czytaj więcej: http://poradnikzdrowia.net/domowe-sposoby-kaszel/
Naturalne syropy i zioła na kaszel
O środki zaradcze na kaszel, które będziemy stosować w okresie jesienno-zimowym, warto zadbać już… wiosną i latem. Ciepłe miesiące to okres, kiedy przygotować możemy naturalne syropy i ususzyć zioła, by parzyć z nich herbatki wspomagające w okresie przeziębień. Samodzielne przygotowanie syropu z lipy czy owoców czarnego bzu nie jest szczególnie trudne, choć wymaga pewnego nakładu czasu i pracy, a skuteczność takich domowych „eliksirów” jest naprawdę dobra. Miód z kwiatów mniszka lekarskiego stosowany był już przez nasze babcie i możemy go stosować również dziś, zarówno profilaktycznie, jak i wspomagająco w trakcie trwania infekcji. Z receptur do wykonania „od ręki” – skuteczny jest syrop z cebuli lub syrop z buraka.
Świetnym sposobem na pozbycie się kaszlu, związanego z infekcją wirusową, jest stawianie baniek. Jeszcze niedawno niemal zapomniane, w ostatnich latach bańki wracają do łask jako skuteczne remedium na wiele problemów zdrowotnych.
Starajmy się spożywać jak najwięcej naturalnych antybiotyków – jak czosnek, imbir czy miód, i rozgrzewających herbatek. Zwłaszcza napar z czystka znany jest ze swoich cennych prozdrowotnych i antywirusowych właściwości. Nie unikajmy natomiast wychodzenia na dwór – zamknięcie się w ciepłym domu nie pomoże, lepszym postępowaniem będzie dobre wywietrzenie mieszkania i wychodzenie na spacer. Chłodne powietrze może pomóc złagodzić dolegliwości. Starajmy się – w miarę możliwości – dać organizmowi czas na regenerację i walkę z infekcją. Kilka dni odpoczynku z pewnością nie zaszkodzi.
Niektórym się to może wydawać całkiem bez sensu, ale prawda jest taka, że często objawy choroby wenerycznej to także kaszel. Organizm jest bowiem zaatakowany i osłabiony, a to może objawiać się na wiele różnych sposobów: zmniejszenie się odporności to też katar i kaszel, a często również gorączka.
Syrop na kaszel jest zupełnie bez sensu, bo to tak samo jakby leczyć katar chusteczkami. To tylko pozbywanie się objawów, które na dłuższą metę nic nie zmieniają. Leczenie kaszlu syropem lepiej sobie odpuścić i zająć się naturalnymi sposobami.