Czym jest grypa żołądkowa – tzw. jelitówka?

Badanie na kiłę (syfilis)

Grypa żołądkowa to potoczna nazwa ostrego wirusowego nieżytu żołądka. Choroba ta jest wywoływana przez wirusy, co powoduje, że staje się ona powszechna, bardzo zaraźliwa, a droga infekcji może być bardzo różna, np. droga kropelkowa, czy przez dotyk. Głównymi przyczynami zarażenia się może być bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, z przedmiotami lub jedzeniem, z którym kontakt miała osoba chora na grypę żołądkowa, a także spożywanie wody niezdatnej do picia.

Objawy grypy żołądkowej

Wirusowy nieżyt żołądka z reguły nie jest niebezpieczną chorobą, a jego wyleczenie nie jest trudne, choć w niektórych wypadkach potrzebna jest konsultacja lekarza, który może przepisać leki wspomagające oraz zalecić odpowiednią profilaktykę. Choroba może mieć wiele objawów, a do najbardziej charakterystycznych należą biegunka i wymioty, lecz wraz z wystąpieniem schorzenia, mogą się pojawiać również bóle żołądka, gorączka i ból głowy. Objawy grypy jelitowej mogą się utrzymywać przez kilka dni, nawet do tygodnia, czy dwóch. Ważnym elementem przy przechodzeniu grypy żołądkowej jest niedopuszczenie do odwodnienia, które może stać się w skrajnych przypadkach przyczyną hospitalizacji. Odwodnienie jest szczególnie groźne w przypadku małych dzieci oraz osób starszych. W tym przypadku powinno się podawać często wodę niegazowaną, by uzupełniać niedobory wody. Do objawów odwodnienia można zaliczyć ospałość, zapadnięte oczy, obłożony język i oddawanie małych ilości moczu. W przypadku stwierdzenia takich objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ skrajne odwodnienie może prowadzić nawet do śmierci.

Badanie na kiłę (syfilis)

Jak uniknąć grypy żołądkowej

Uniknięcie zachorowania na grypę jelitową jest bardzo trudne, ponieważ choroba przenoszona jest przez wirusy, które są bardzo zaraźliwe. Pomimo tego możemy przynajmniej zminimalizować szanse na zachorowanie na to nieprzyjemne schorzenie. Podstawą profilaktyki jest dbanie o własne zdrowie, przez utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej oraz zdrowe odżywianie, co w znacznej mierze może pomóc w uniknięciu choroby. Równie ważne jest także przestrzeganie podstawowych zasad higieny, to znaczy częste mycie rąk oraz unikanie przedmiotów, które mogły być dotykane przez chore osoby szczególnie w okresie częstszego okresu na zachorowania, które przypada na przełom jesieni i zimy oraz zimy i wiosny, w tych właśnie okresach możemy być szczególnie narażeni na kontakt z wirusami powodującymi wirusowy nieżyt żołądka.

Leczenie grypy żołądkowej

Jeśli pomimo stosowania się do tych rad, nie unikniemy zachorowania na grypę jelitową, warto zadbać o odpowiednie środowisko do wyjścia z choroby, to znaczy unikać miejsc, w których znajdować się mogą duże ilości bakterii i wirusów, a także często wietrzyć pomieszczenia.

Ważnym elementem jest dieta, którą należy stosować podczas przechodzenia choroby. Powinny to być potrawy lekkostrawne, a częstotliwość ich jedzenia powinna być dosyć duża. Podobnie sprawa ma się także w przypadku wody – częstotliwość picia powinna być jak największa, nie zaleca się spożywania napojów gazowanych, ponieważ mogą spowodować one wymioty. Dobrym wyjściem jest woda niegazowana oraz herbata. Jeśli biegunka jest nadto uporczywa, można zastosować leki przeciwko biegunce lecz nie powinno się ich podawać dzieciom.

Czytaj też: Kiedy zaczyna się sezon na grypę żołądkową?

Grypa żołądkowa u dzieci

Wśród dzieci grypa jelitowa jest bardzo powszechna, ponieważ przebywają one często w dużych grupach, np. żłobki, co może powodować masowe zachorowania. Szczepienia przeciwko grypie  zaleca się pomiędzy 6 a 24. tygodniem życia, co pozwala zmniejszyć ryzyko ostrego przechodzenia choroby, która we wczesnym wieku może być dużo bardziej niebezpieczna, niż w przypadku osób dorosłych.