Objawy kiły

Badanie na kiłę (syfilis)

Kiła, zwana inaczej syfilisem, to choroba weneryczna, przenoszona drogą płciową, w wyniku kontaktów seksualnych, bez względu na ich typ (dopochwowe, analne czy też oralne). Na kiłę narażone są przede wszystkim osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych, jak i tolerują seks bez stosowania odpowiednich zabezpieczeń. Jest to bardzo prosta droga do przenoszenia się groźnych bakterii.


Od czego są uzależnione objawy kiły?

Jak objawia się kiła? Objawy kiły są ściśle uzależnione od stadium jej rozwoju. Odpowiednio szybka reakcja na takie objawy pozwala na przywrócenie zdrowia i szybki powrót do aktywności seksualnej bez ryzyka, że parter lub partnerka zostaną zakażeni. Objawów kiły nie wolno lekceważyć. Przełamanie wstydu i pójście z tym problemem do lekarza pozwala na uniknięcie bardzo poważnych konsekwencji kiły dla ogólnego stanu zdrowia. Leczenie kiły jest zdecydowanie najłatwiejsze w jej najwcześniejszym stadium.

Wczesne objawy kiły

Kiła objawy ma dość charakterystyczne. Z pierwszymi z nich mamy do czynienia najczęściej po około 3 tygodniach od zakażenia, choć nie ma w tym nic dziwnego, jeśli będą one widoczne nieco później. Jest to zawsze uzależnione od indywidualnych cech organizmu i odporności na zakażenie bakteriami. Przy wczesnym stadium kiły, na skórze lub na błonie śluzowej narządów płciowych tworzą się charakterystyczne zmiany w formie wrzodziejących grudek. Dochodzi wówczas również stosunkowo często do powiększenia się węzłów chłonnych. W tym okresie kiła jest najbardziej zakaźna, dlatego wykrycie takich objawów pozwala na uniknięcie zarażenia nią partnera, bądź partnerki, przez wstrzemięźliwość seksualną (o ile do takiego zakażenia nie doszło już oczywiście wcześniej).

Badanie na kiłę (syfilis)

Późne objawy kiły

Z późniejszymi objawami kiły mamy do czynienia od 2 do 4 miesięcy od zakażenia. Pojawia się wówczas bardzo często wysypka skórna w formie bladoczerwonych i różowych plamek. Ta wysypka zazwyczaj jest zlokalizowana w miejscach intymnych (u kobiet są to piersi i srom, a u mężczyzn – worek mosznowy lub odbyt). Wysypce związanej z kiłą towarzyszą stosunkowo często inne objawy, charakterystyczne dla przeziębienia lub choroby wirusowej, jak np.: ból gardła i gorączka, ból głowy czy też ogólne osłabienie organizmu. Osoby, które zachorowały na kiłę, uskarżają się wówczas także na niski apetyt i związaną z nim utratę wagi.

Objawy kiły trzeciorzędowej

Kiła trzeciorzędowa to ostatnie stadium rozwoju kiły, występujące kilka, a często nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat po zakażeniu. Bardzo charakterystycznym objawem tego etapu kiły są tzw. kilaki, czyli zmiany na skórze oraz na narządach wewnętrznych. Są to zmiany w formie narośli, posiadające gumową konsystencję. Te, które pojawiają się na skórze, bardzo często pękają i pozostawiają po sobie blizny.

Inne niebezpieczne objawy kiły trzeciorzędowej to: zaburzenia pracy układu krążenia, zaburzenia na tle psychicznym, a niekiedy także zapalenie opon mózgowych, a nawet udar mózgu. Nieleczona kiła może zatem w skrajnych przypadkach prowadzić do to kalectwa i stanów zagrożenia życia.