Leczenie kiły

Badanie na kiłę (syfilis)

Kiła to choroba weneryczna, wywołana przez krętka bladego. Pomimo tego, że jest ona znana już od czasów średniowiecza, nadal odnotowuje się na nią szereg zachorowań. W ostatnich latach można zauważyć wzrost liczby zachorowań na kiłę. Wynika to ze zwiększonej migracji ludności, a także z coraz częstszych ryzykownych zachowań seksualnych.


Pomimo wysokiego poziomu edukacji seksualnej, wiele osób nadal nie stosuje się do zaleceń specjalistów. Co więcej, w przypadku wystąpienia pierwszych objawów, dużo osób rezygnuje z wizyty u lekarza ze względu na poczucie wstydu. Ten błąd może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Do lekarza należy udać się w chwili pojawienia się pierwszych objawów kiły, jak zmiany skórne w formie grudek w obrębie narządów płciowych i jamy ustnej, wysypka skórna, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, ból gardła i brak apetytu. Szczególnie dużą uwagę na tego typu objawy powinny zwrócić kobiety, które zaszły w ciążę. Nieleczona kiła może grozić poważnymi powikłaniami także dla nienarodzonego jeszcze dziecka.

Badanie na kiłę (syfilis)

Sposoby leczenia kiły

Po rozpoznaniu kiły, w wyniku przeprowadzenia dokładnych badań laboratoryjnych, można rozpocząć jej leczenie. Kiła leczenie ma bardzo podobne w różnych przypadkach. Jak się leczy kiłę? Odbywa się ono z wykorzystaniem antybiotyków. Najbardziej skuteczna jest podawana domięśniowo penicylina, ale równie wysoką skutecznością cieszą się także tetracyklina, doksycyklina oraz ceftriaxon.

Na leczenie kiły trzeba przeznaczyć zazwyczaj 20-30 dni. W trakcie takiego leczenia kilka razy sprawdzany jest stan zdrowia pacjenta. Trzeba pamiętać o tym, że kiła jest chorobą, na którą można chorować wiele razy. Organizm nie jest się w stanie na nią w pełni uodpornić. Może się zatem zdarzyć, że pomimo skutecznego wyleczenia się z kiły, przy niezachowaniu odpowiednich środków ostrożności, w postaci zapewnienia właściwej higieny miejsc intymnych czy stosowania wysokiej jakości środków zabezpieczających, ta choroba powróci i będzie trzeba ponowić cały proces jej leczenia.

Skutki uboczne leczenia kiły

Leczenie kiły za pomocą antybiotyków może czasami mieć pewne skutki uboczne. Osobom, które są uczulone na penicylinę, grozi w trakcie leczenia wstrząs anafilaktyczny, dlatego przed pierwszym podaniem środka leczenia farmakologicznego ważne jest wykonanie przez lekarza dokładnych badań. Ponadto, pierwsza dawka leku powinna zostać podana pod kontrolą lekarza, by mógł on zaobserwować reakcję organizmu.

Wśród innych ubocznych skutków leczenia kiły wyróżnia się ponadto odczyn Jarischa-Herxheimera-Łukasiewicza oraz zespół Hoigné’a. Odczyn Jarischa-Herxheimera-Łukasiewicza to zespół objawów obejmujących gorączkę i dreszcze, trwających zazwyczaj od 4 do 6 godzin. Z kolei zespół Hoigne’a to zespół objawów obejmujących m.in. omamy wzrokowe i słuchowe, drgawki, wysokie ciśnienie krwi oraz przyspieszone tętno. W takich przypadkach konieczne jest podanie środków uspokajających i zastosowanie w leczeniu kiły zamienników penicyliny.