Objawy kiły u mężczyzn
Kiła u mężczyzny objawia się przede wszystkim wrzodami, które pojawiają się w miejscach intymnych. Mogą to być okolice prącia i moszny, ale także odbytu, w przypadku mężczyzn będących homoseksualistami. Z takich wrzodów może wydobywać się bezbarwna wydzielina. Oprócz tego, bardzo charakterystyczne są drobne zmiany na skórze rąk, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka i ból gardła, utrata kilogramów oraz ogólne osłabienie samopoczucia. U każdego mężczyzny objawy kiły mogą być inne i występować mogą z różnym nasileniem. Zależy to od stopnia zakażenia oraz indywidualnych cech organizmu, w szczególności związanych z systemem odpornościowym. Kiła objawy u mężczyzn posiada więc dość zróżnicowane.
Kiedy widoczne się pierwsze objawy zakażenia kiłą?
Choć do zachorowania na kiłę dochodzi w okresie do 24 godzin, pierwsze objawy zakażenia kiłą są widoczne dopiero po okresie od 2 tygodni do 3 miesięcy od wystąpienia zakażenia, chociaż zdecydowanie najczęściej można je zauważyć w trzecim tygodniu po zakażeniu. Jeśli w tym okresie dochodziło do niebezpiecznych kontaktów seksualnych, z dużym prawdopodobieństwem wystąpienie specyficznych objawów można powiązać z kiłą, bądź inną chorobą weneryczną.
W jaki sposób mężczyzna może zarazić się kiłą?
Mężczyzna może zarazić się kiłą poprzez kontakt seksualny, bez względu na jego rodzaj (pochwowy, oralny, analny). Może się jednak zdarzyć, że do zakażenia dojdzie przez pocałunek z inną osobą dotkniętą kiłą, szczególnie jeśli zmiany wywołane przez kiłę są już obecne w gardle.
W innych przypadkach niż bezpośredni kontakt, ryzyko zakażenia się kiłą od chorej osoby jest minimalne. Krętki blade, wywołujące to schorzenie, umierają bowiem stosunkowo szybko poza ciałem zakażonej osoby. Dlatego praktycznie nie jest możliwe zakażenie się przez kontakt z naczyniami, sztućcami lub ręcznikiem osoby chorej na kiłę. Nie trzeba się zatem obawiać o ryzyko zakażenia się kiłą w przypadku mieszkania z osobą, która choruje.
Leczenie kiły u mężczyzn
Leczenie kiły u mężczyzn oparte jest o stosowanie antybiotykoterapii. Głównym środkiem farmakologicznym, stosowanym przy leczeniu kiły, jest penicylina. W przypadku uczulenia na penicylinę, stosuje się natomiast inne antybiotyki, takie jak np.: tetracyklina, bądź doksycyklina.
Dla każdego mężczyzny dawka leku i długość jego stosowania jest ustalana indywidualnie przez lekarza, w oparciu o dokładny wywiad. Bierze się pod uwagę tutaj nie tylko stadium rozwoju choroby, ale także indywidualne cechy organizmu, które przesądzają o tym czy w danym przypadku lek będzie posiadał odpowiednio wysoką skuteczność. Po zakończeniu antybiotykoterapii, mężczyzna poddany leczeniu przechodzi szereg testów, które mają wykluczyć obecność w organizmie kiły. Dzięki temu możliwy jest powrót do pełnej aktywności seksualnej, bez ryzyka zakażenia drugiej osoby.
Mój ziomek zaraził się kiłą od jakiejś larwy i dopiero po 10 tygodniach zaczęły się pokazywać pierwsze objawy, a larwę namierzył i jej wygarnoł to się potem zaczęła tłumaczyć, że nic nie wiedziała. Ta, na pewno, jak zarażała już długi czas i nie jego pierwszego. Kto wie czy nie specjalnie.
No tak, bo kiła u mężczyzn to myślałeś, że się z powietrza bierze? Że oni tacy święci, a laski się puszczają i łapią syfa, który potem w tramwaju Bogu ducha winny wdychasz? Dziwne, że ktoś jeszcze może być taki naiwny. Przecież w dużej mierze zależy to od tego z kim i ile razy sypiasz, ogarnij się człowieku, to na kiłę nie zachorujesz „znienacka”.