Kiła jamy ustnej

Badanie na kiłę (syfilis)

Kiła to trzecia w kolejności choroba weneryczna, pod względem ilości zachorowań na schorzenia przenoszone drogą płciową. Choć na przestrzeni wielu lat zmieniło się dużo, jeśli chodzi o higienę i bezpieczeństwo stosunków płciowych, nadal można się spotkać z wieloma przypadkami zachorowań na kiłę, także wśród osób, które nie żyją w złych warunkach.

Które obszary ciała może zaatakować kiła?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kiła to choroba weneryczna, która atakuje nie tylko narządy płciowe. Do zakażenia kiłą może bowiem dojść także w obrębie jamy ustnej. Kiła w jamie ustnej to zjawisko bardzo nieprzyjemne. Osoby, które dotyka ten problem, zostają oszpecone, a ponadto pogarsza się w znaczny sposób ich jakość życia, ze względu na nieprzyjemne doznania w trakcie takich czynności, jak jedzenie, picie lub mówienie.

Jak rozpoznać kiłę jamy ustnej?

Kiła jamy ustnej objawia się występowaniem charakterystycznych owrzodzeń, zlokalizowanych zazwyczaj na wargach lub też na błonie śluzowej w przednim odcinku jamy ustnej. Nie są to owrzodzenia bolesne, ale sprawiają osobie dotkniętej kiłą dyskomfort.

Badanie na kiłę (syfilis)

Owrzodzenia kiłowe charakteryzują się okrągłymi kształtami, gładkim brzegiem oraz tym, że pokrywa je wydzielina surowicza. Wśród innych objawów, które mogą towarzyszyć kile jamy ustnej, wymienia się także powiększenie węzłów chłonnych. Kiła w ustach to często jeden z pierwszych objawów zakażenia krętkiem bladym. Owrzodzenie kiłowe w jamie ustnej może jednak także pojawić się w kile późnej.

Zapobieganie kile jamy ustnej

Kiła jamy ustnej to schorzenie, któremu można zapobiec, stosując się do określonych zasad. Aby zapobiec kile jamy ustnej, należy unikać przede wszystkim przygodnych kontaktów seksualnych, jak i zadbać o odpowiedni poziom higieny. Do zakażenia kiłą może dojść m.in. w trakcie seksu oralnego.

Jeśli posiadamy wiedzę na temat tego, że partner lub partnerka chorują na kiłę, należy także unikać pocałunków, szczególnie jeśli widocznymi objawami zakażenia kiłą są owrzodzenia znajdujące się w obrębie jamy ustnej drugiej osoby. Nie warto jest wówczas ryzykować, gdyż skutki takich zachowań mogą być bardzo nieprzyjemne. Do zakażenia się kiłą jamy ustnej może nie dojść w takiej sytuacji już przy pierwszym kontakcie. Zdarza się, że owrzodzenia jamy ustnej pojawiają się po kilku lub kilkunastu latach, w ramach tzw. kiły późnej. W związku z tym osoby, które dotyka kiła jamy ustnej, często nie są świadome tego, że zmiany, które są widoczne w ich jamie ustnej, są oznaką tej choroby wenerycznej.

Leczenie kiły jamy ustnej

W leczeniu kiły jamy ustnej stosuje się podobne środki leczenia farmakologicznego, jak w przypadku kiły, która atakuje narządy płciowe. Są to głównie antybiotyki, podawane domięśniowo, wśród których najbardziej popularna jest penicylina. Z kolei w stosunku osób, które są na penicylinę uczulone, stosuje się alternatywne antybiotyki, takiej jak m.in.: erytromycyna, doksycyklina czy tetracyklina. Po zakończeniu terapii antybiotykowej pacjent poddawany jest kontroli.