Kiła w ciąży

Badanie na kiłę (syfilis)

Kiła w ciąży
5 (100%) 8 vote[s]
Kiła to układowa choroba zakaźna, którą wywołuje krętek blady. Termin „układowa” oznacza, iż objawy zakażenia nie ograniczają się jedynie do lokalizacji okolic układu płciowego. Kiła zaatakować może niemal każdy narząd, w tym układ nerwowy. Obserwowana jest globalna tendencja do wzrostu zachorowań na kiłę. W Polsce rocznie zaraża się ok. 1000 osób, z czego niewielki odsetek stanowi kiła wrodzona.

Kiła to choroba zakaźna przenoszona drogą płciową – taki sposób zakażenia dotyczy 96% przypadków. Jedynie 4% to zakażenia drogą pozapłciową – przez transfuzję krwi lub kontakt z wydzieliną ze zmian skórnych. Tym, co utrudnia profilaktykę zakażenia, są okresy utajenia, gdy choroba nie daje żadnych objawów – po pierwotnej zmianie skórnej w okolicy narządów płciowych, która samoistnie zanika, choroba przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Stąd u kobiety w ciąży konieczne jest wykonanie badań przesiewowych, które jednoznacznie rozstrzygną kwestię zakażenia.

Badanie przesiewowe kiły

W Polsce badanie przesiewowe w kierunku kiły – odczyn Wassermana, wykonywane jest w 7-8 tygodniu ciąży, a następnie w 33-37 tygodniu. Badanie to wykonywane jest z próbki krwi. Ma to na celu zapobiegnięcie wielu powikłaniom:
– wewnątrzmacicznemu obumarciu płodu,

Badanie na kiłę (syfilis)

– poronieniu,

– małej masie urodzeniowej dziecka,

– kile wrodzonej.
Kiła wrodzona to konsekwencja przekazania krętka bladego z organizmu matki na płód. Dlatego kiła podczas ciąży to stan bezwzględnie wymagający trafnej diagnostyki i leczenia. Wystąpienie i stopień nasilenia infekcji u płodu zależy od okresu choroby, w którym znajduje się matka. Największe ryzyko wiąże się z występowaniem wczesnej postaci kiły u kobiety, najmniejsze – z występowaniem kiły późnej. Jak objawia się kiła wrodzona?

Objawy kiły u dziecka

Kiła wrodzona u dziecka wczesna pojawia się do drugiego roku życia. Najbardziej charakterystyczna jest sapka kiłowa – niedrożność nosa i problemy oddechowe. Ponadto może wystąpić osutka skórna oraz zmiany w wątrobie, trzustce, śledzionie, płucach czy kościach oraz niedokrwistość. Kiła wrodzona późna dotyczy najczęściej wieku 8-14 lat. Dotyczy około 20% zakażonych dzieci i objawia się śródmiąższowym zapaleniem rogówki, zmianami w obrębie zębów, upośledzeniem słuchu oraz upośledzeniem umysłowym.

Leczenie kiły u dziecka

Kiła w ciąży musi być bezwzględnie leczona. Lekiem pierwszego rzutu jest penicylina stosowana w dawkach standardowych. Gdy kiła trwa do roku czasu, zastosować można pojedynczą dawkę penicyliny benzatynowej. Lekiem drugiego rzutu jest penicylina prokainowa, podawana domięśniowo.

Odpowiednio wcześnie włączona terapia z dużym prawdopodobieństwem zapobiega urodzeniu chorego dziecka. Zakończone leczenie kiły w ciąży powinno być kontrolowane w kierunku poziomu krętków odczynami serologicznymi. Kobiety, które leczone były w kierunku kiły przed ciążą, otrzymują dwudziestodniowe leczenie profilaktyczne w pierwszej i drugiej połowie ciąży. Leczenie penicyliną obciążone jest objawami niepożądanymi – mogą wystąpić dreszcze, gorączka oraz odczyn uczuleniowy na antybiotyk. Dzieci dotknięte kiłą wrodzoną także leczone są penicyliną podawaną dożylnie.